Bezbednost i zdravlje na radu

Šta kada ŽIVITE POD ISTIM KROVOM sa nekim ko IMA KOVID-19?

01. Jul. 2020.

Ako sumnjate ili ste čak dobili potvrdu da je neko od vaših ukućana dobio korona virus, postoji nekoliko mera kojih bi trebalo obavezno da se pridržavate.

Možda nikada nećete znati sa sigurnošću da je neko u vašoj porodici zaražen korona virusom, sve dok se ne testirate, ali ukoliko iskazuje bilo kakav od navedenih simptoma - treba pretpostaviti da je pozitivan na Kovid-19.

Dakle, ako se vi ili neko u vašem domaćinstvu suočava sa simptomima poput groznice, temperature, suvog kašlja, gubitkom mirisa i ukusa, iznenadnim prolivom, ekstremnom malaksalošću, imajte na umu da je možda reč o Kovidu-19.

Dok ne potražite lekarsku pomoć, a sumnjate da ste pod istim krovom sa zaraženom osobom, evo kakva pravila treba da sledite:

  • Ne prilazite na manje od 2 metra zaraženoj osobi, a posebno ako i ona i vi niste prekrili usta i nos zaštitnom maskom.
  • Namenite im zasebnu prostoriju u stanu/kući ako je to moguće
  • Bolesna osoba treba da se iskašljava i kije u krpu ili masku, kako bi čestice virusa ostale van vazduha
  • Čistite ruke često i temeljno sapunom ili alkoholom
  • Čistite redovno površine dezinfekcionim sredstvima
  • Ne dirajte lice ako prethodno niste oprali ruke

"Kada živite sa nekim za koga mislite ili znate da ima korona virus, treba da im date emocionalnu i fizičku podršku, dok istovremeno izbegavate da ih dodirujete, kao i stvari koje su oni dodirivali, a koje niste prethodno očistili. Često proveravajte kako su, najbolje telefonom, da ne biste ulazili u sobu, jer stanje može brzo da im se pogorša", kaže Tami Čeng, asistent profesora na Medicinskom fakultetu u Mičigenu.

Ukoliko se razviju neki od sledećih simptoma, odmah pozovite nadležnu zdravstvenu službu:

  • teškoće sa disanjem
  • bol u grudima koji ne prestaje
  • konfuzija
  • plava boja na usnama ili licu

 

A kako se treba brinuti o zaraženom pacijentu na kućnom lečenju, odnosno onom koji ima blaži oblik bolesti. Evo nekoliko koraka:

 

Pogledajte još
Šef Službe unutrašnje kontrole GSP-a koji je smenjen zbog grubih propusta dan nakon što je "Blic" obelodanio filmski incident u garaži na Karaburmi od nedelje, danas je dobio novo radno mesto i to kao - savetnik generalnog direktora za bezbednost!   - Zbog neblagovremenog reagovanja i nedoslednog...
Vanredna kontrola - otkriveno 130 lica na radu
11. Septembar 2019. // BZR - Srbija
  Sprovođenje akcije pojačanih vanrednih inspekcijskih nadzora. Inspektori su izvršili nadzore kod 412 poslodavaca na teritoriji cele Srbiji Po nalogu ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zorana Đorđevića, a u okviru sprovođenja akcije pojačanih vanrednih inspekcijskih nadzora,...
Javna rasprava o Nacrtu zakona o bezbednosti i zdravlju na radu do 29. septembra
 Javna rasprava o Nacrtu zakona o bezbednosti i zdravlju na radu počinje danas i trajaće do 29. septembra.   Zainteresovani za učešće u javnoj raspravi mogu svoje predloge, sugestije, inicijative i komentare da pošalju na elektronsku adresu upravazabzr@minrzs.gov.rs, odnosno pisanim putem Ministarstvu za rad,...
Inspekcija u Juri posle snimka radnika koji kleče
11. Oktobar 2016. // BZR - Srbija
Nakon objavljivanja snimka radnika zaposlenih u fabrici “Jura” koji kleče i klanjaju se u fabričkom pogonu pred rukovodiocima, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uputilo je inspekciju u pogone ove južnokorejske firme u Rači I Leskovcu, saznaje “Blic”.   - Inspektorat za...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima