Zaštita životne sredine

Otvorena transfer stanica i Centar za reciklažni otpad

01. Mart. 2016.

ČAČAK - U Čačku je danas svečano otvorena transfer stanica i Centar za reciklažni otpad, koji zajedno predstavljaju prvi projekat ove vrste u Srbiji, čiji je vrednost milion evra.

 
Transfer stanica će Čačku omogućiti efikasnije upravljanje otpadom u skladu sa standardima zaštite životne sredine, a Centar za reciklažni otpad će omogućiti građanima Čačka da sami odlože otpad na odgovoran način.
 
„Realizaciju ovog projekta omogućili su, uz finansijsko učešće Grada Čačka, Švedska i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, uz implementacionu podršku međunarodne organizacije IMG. Tako se Čačak pridružio gradovima i opštinama u Srbiji koji su shvatili da je ovakav tretman otpada ne samo uslov za stvaranje i održavanje zdrave životne sredine, već i dobar način za uštedu mnogih resursa”, rekao je gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić.
 
„U projekat izgradnje transfer stanice i Centra za reciklažni otpad uloženo je milion evra, a najveći deo novca, 762.000 evra, donirali su Švedska razvojna agencija za međunarodnu saradnju (Sida), 24.000 evra obezbedilo je JKP „Duboko", dok je grad Čačak sa oko 200.000 evra finansirao nabavku neophodne opreme", naveo je pomoćnik gradonačelnika Čačka Dragan Nikolić, navedeno je u saopštenju.
 
Torgni Svenungson, ispred Ambasade Kraljevine Švedske, rekao je da Srbija, koja teži da postane članica EU, "postepeno poboljšava svoje ekološke standarde, a moderno upravljanje otpadom i reciklaža su veoma važni i da Švedska podržava Srbiju sa 10 miliona evra godišnje na putu ka EU, od čega se oko tri miliona evra odnosi na zaštitu životne sredine. "Transfer stanica u Čačku je jedan od projekata koje Švedska ambasada podržava, a koja treba da doprinese smanjenju zagađenja vode, vazduha i zemljišta i doprinese efikasnijem funkcionisanju Regionalnog centra za upravljanja otpadom „Duboko“, izjavio je on.
 
Svenungson je naveo da će veliki broj transfer stanica morati da se izgradi u Srbiji tokom narednih godina, a da Čačak treba da posluži kao model za buduće moderne i troškovno efikasne projekte.
 
Državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Stana Božović istakla je važnost ovog projekta za nacionalni sistem upravljanja otpadom. 
 
„Transfer stanica u Čačku će pomoći finansijskoj održivosti celog regiona za upravljanje otpadom i doprineti ciljevima povećanja sakupljanja i razdvajanja otpada na mestu nastanka. Reciklaža u regionu Duboko je sada na nivou 5 posto, a po planovima trebalo bi da bude na nivou od 50 posto do 2028. godine, što nas sve obavezuje da vredno radimo u narednom periodu na ostvarenju tih ciljeva“, navela je ona.
 
U novootvoreni Centar za reciklažni otpad, građani Čačka će moći da donesu različite kategorije otpada kao što su:  · Tekstil · Staklena ambalaža · PVC posude, gajbe i ambalaža · Akumulatori · Električni i elektronski otpad · Auto gume · Azbestne ploče · Fluo cevi · Baterije · Sijalice · Kertridži i toneri · Otpadna ulja i boje · Nameštaj i ostali kabasti otpad.
 
Radno vreme Centra za reciklažni otpad je ponedeljak - petak od 7 do 22 sata i subota od 8 do 13 sati.
 
Izvor: Tanjug
Pogledajte još
Za životnu sredinu je potreban jedan širi društveni konsenzus i politička volja
  Ekološki intervju u doba korone/ Marko Rokvić, master inženjer zaštite životne sredine, osnivač i direktor „Green Group“ Neizbežno pitanje na početku ovog intervjua je kako vidite aktuelno stanje zaštite životne sredine u Srbiji? Onako kakvo je stanje u celom društvu –...
U pogonu čačanske Hladnjače procurio je otrovni gas amonijak, ali je na vreme zaustavljen intervencijom nadležnih službi, rečeno je u inspekcijskoj službi u Čačku koja će protiv vlasnika podneti prekršajnu prijavu. Amonijak je procureo juče, zbog toga što je u Hladnjači isključena struja, a dalje curenje zaustavili su...
Formirana Jedinica za suzbijanje ekološkog kriminala
  Jedinica za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine, koja će kao svoju primarnu aktivnost imati borbu protiv onih koji uništavaju i zagađuju našu prirodu i okolinu osnovana je po prvi put, saopštio je MUP. Načelnik novoformirane Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala...
Biro EU: Termoelektrane iz Srbije ugrožavaju životnu sredinu cele Evrope
  Srpske elektrane na ugalj decenijama zagađuju ceo Zapadni Balkan otrovnim gasovima, što je izazvalo prevremenu smrt hiljada ljudi regionu i u Evropskoj uniji, a otrovne emisije iz termoelektrana Elektroprivrede Srbije premašuju šest puta maksimum koji je dopušten domaćim i međunarodnim zakonima. Srpske...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima