Zaštita životne sredine

Donja Rača: Postrojenje za prečišćavanje voda u korovu

02. Apri. 2016.

Postrojenje za preradu otpadnih voda u mestu Donja Rača, započeto pre pet godina kao značajan ekološki projekat za ovu šumadijsku opštinu, zaraslo je u korov. Objekat je trebalo da bude završen 2012, ali je još na nivou grubih građevinskih radova.

 
Meštani Rače, u obraćanju "Novostima", ukazali su na ovaj višegodišnji problem, a od nadležnih traže da se utvrdi zašto ovaj projekat nije realizovan. Žele da znaju gde je otišao njihov, odnosno novac građana Srbije.
 
- To postrojenje više liči na ruglo. Napravljeni su jedan bazenčić i nekolikozgradica koji tako stoje godinama. Hoćemo da znamo ko je odgovoran za to i koliko je para utrošeno. Pominje se brojka od oko pola miliona evra - navode meštani Rače.
Predsednik opštine Rača Dragan Stevanović, koji je na ovoj funkciji oko godinu dana, tvrdi da je i opštinska uprava odlučna da se stvari "isteraju na čistac" i utvrde sve činjenice.
 
- Koliko znam, vrednost radova ugovorenih još 2011. godine bila je oko 89 miliona dinara. Investirano je, navodno, više od 50 miliona dinara. Međutim, uvidom na terenu, odnosno u ono što je dosad izgrađeno, teško da može da bude i deseti deo te vrednosti - rekao je Dragan Stevanović.
 
Reč je o zajedničkoj investiciji republičke direkcije za vode koja je opredelila 80 odsto, a ostatak finansira opština Rača. Ugovor o izgradnji ovog postrojenja potpisali su svojevremeno Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, odnosno Republička direkcija za vode i JKP "Rača" iz Rače, kao investitor.
- Naš interes je da se ovo postrojenje završi, ali i da se tačno utvrdi koliko je novca potrošeno za dosad izvedene radove, gde je potrebna oprema koja se u nekim izveštajima prikazuje kao da je ugrađena - navodi Stevanović.
 
Direktor JKP "Rača" Ivica Marković u petak nam je u telefonskom razgovoru kazao da je država, odnosno Ministarstvo raskinulo ugovor jer nije bilo dovoljno novca.
 
- Mi ćemo ponovo konkurisati za novac za nastavak radova na ovom projektu u dogovoru sa opštinskom upravom - kaže Marković.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
SOLARNI kolektori, koji su na 360 kvadratnih metara prekrili dvorišni prostor kikindske Opšte bolnice, proradili su i već na startu počeli da - šparaju ogroman novac. Sva sanitarna voda u ovoj zdravstvenoj ustanovi, umesto plinom kao osnovnim energentom, u određenoj meri i strujom, sada se zagreva - sunčevom energijom,...
25. Februar 2016. // ZŽS - Srbija
Italijansko Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora i Program UN za zaštitu životne sredine (UNEP), predstavili su večeras u Ambasadi Italije u Beogradu prvi nacionalni sistem mapiranja i nadzora zagađenja zemljišta u Srbiji u skladu sa međunarodnim standardima. Cilj je bio predstaviti projekat...
Biro EU: Termoelektrane iz Srbije ugrožavaju životnu sredinu cele Evrope
  Srpske elektrane na ugalj decenijama zagađuju ceo Zapadni Balkan otrovnim gasovima, što je izazvalo prevremenu smrt hiljada ljudi regionu i u Evropskoj uniji, a otrovne emisije iz termoelektrana Elektroprivrede Srbije premašuju šest puta maksimum koji je dopušten domaćim i međunarodnim zakonima. Srpske...
10. April 2016. // ZŽS - Srbija
Beograd -- Prvi kontejneri za odlaganje starog tekstila i podzemni kontejneri sa senzorima popunjenosti postavljeni su u beogradskoj opštini Vračar. Gradski zvaničnici su najavili da će samo na teritoriji te opštine biti postavljeno više od 80 takvih spremišta za smeće.   Kako se navodi u...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima