Zaštita životne sredine

Italija pomaže Srbiji u nadzoru zagađenja zemljišta

25. Februar. 2016.

Italijansko Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora i Program UN za zaštitu životne sredine (UNEP), predstavili su večeras u Ambasadi Italije u Beogradu prvi nacionalni sistem mapiranja i nadzora zagađenja zemljišta u Srbiji u skladu sa međunarodnim standardima.
Cilj je bio predstaviti projekat “Podrška Republici Srbiji u primeni multilateralnog sporazuma o zaštiti životne sredine i obaveza EU kroz unapređenje praćenja zagađenja zemljišta u industrijskim zonama”.

Radi se o projektu podrške koji sa 370.000 evra finansira italijansko Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora, a sprovodi UNEP zajedno sa Globalnim fondom za zaštitu životne sredine (GEF).

"Poboljšanje standarda zaštite životne sredine je ključna oblast za proces pristupanja Srbije EU koji Italija snažno podržava. Projekat UNEP koji se odnosi na zagađenje zemljišta, a koji finansira Italija, konkretan je način da se Beogradu pomogne da napreduje na tom putu", rekao je Đuzepe Manco, ambasador Italije u Beogradu.

Odlučili smo da projekat predstavimo ovde, u zgradi ambasade, koja je izgrađena pre 90 godina, i obeležavamo ovaj posebni jubilej tako što ćemo ambasadu učiniti malo "zelenijom" i smanjiti štetan uticaj na životnu sredinu, kazao je Manco.

Stana Božović, državni sekretar u Ministarstvu za poljoprivredu i zaštitu životne sredine, rekla je da je ovaj projekat od presudnog značaja za Srbiju - posebno imajući u vidu predstojeće razgovore o životnoj sredini koji su deo nastojanja države da postane članica EU.

Putem video snimka obratila se Barbara Degani, državni sekretar u italijanskom Ministarstvu za zaštitu životne sredine, kopna i mora, a u ambasadi su govorili i Filip Radović, direktor SEPA (Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije) i Pjer Karlo Sandei iz UNEP, koji je održao prezentaciju programa.

 

Izvor: Blic

Pogledajte još
Srbija dostavila ciljeve smanjenja stakleničkih gasova
Vlada Srbije je, među prvih 10 država sveta, dostavila svoje ciljeve smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte i oni iznose 9,8 odsto do 2030. godine, u odnosu na 1990, rečeno je danas na Klimatskom panelu Srbije.   "Srbija danas ima 36 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda od čega šest...
Nakon požara na deponiji Vinča, emisije zagađujućih materija opadaju
 Po izbijanju požara na deponiji Vinča, inspektori zaštite životne sredine izašli su na teren zajedno sa komunalnom inspekcijom Grada Beograda koja je nadležna za ovu deponiju. Na terenu je utvrđeno da je požar izbio u delu na kojem se odlaže komunalni otpad, a vatrogasna služba je lokalizovala i ugasila požar....
03. Avgust 2016. // ZŽS - Srbija
NESVAKIDAŠNjI poduhvat dvanaestočlane ekipe vranjskog odreda izviđača "Zavičaj 1093" - spuštanje čamcima čitavim vodotokom Južne Morave: od Bujanovca do Varvarina, u ukupnoj dužini od 232 kilometara - pokazao je katastrofalnu ekološku sliku ove reke.   Regata nazvana "Tužna Morava"...
Ugrožena kontrola nuklearnog otpada u Srbiji
03. Septembar 2016. // ZŽS - Srbija
Stručnjaci upozoravaju na nedovoljan nadzor nad radioaktivnim materijalom i objektima na teritoriji Srbije. Javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" pet godina u stanju v. d.   Kada bi neko pokušao da upadne u hangare u Vinči u kojima se čuva radioaktivni otpad, ili ukoliko bi se negde desio nekakav incident sa...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima