Zaštita životne sredine

Sajt za borbu protiv divljih deponija na Fruškoj gori

30. Oktobar. 2016.
Sajt za borbu protiv divljih deponija na Fruškoj gori

Fruška gora, "panonska lepotica", mogla bi uskoro da se reši crnih ekoloških tačaka - divljih deponija - kojih ima na gotovo svim prilaznim putevima planini. Rešenje ovog gorućeg problema intenzivno traže aktivisti Udruženja "Fruškać" i internet-platforme www.fruskac.net, i čini se da su na dobrom putu da ga pronađu. Pokrenuli su, naime, nedavno sajt namenjen otkrivanju i prijavljivanju fruškogorskih deponija.

 
Na ovaj korak, po rečima Nikole Arežine, jednog od njegovih kreatora, ljubitelji Fruške gore su se odlučili jer su nezadovoljni čistoćom životne sredine.
 
- Postali smo pobednici kluba "Superste" sa projektom "Čista posla" i krenuli u borbu protiv divljih deponija - poručuje Arežina. - Napravljen je veb-sajt http://cistaposla.fruskac.net, preko kojeg građani mogu da dostavljaju informacije o kritičnim tačkama na kojima nesavesni ostavljaju smeće.
 
Sve takve deponije će biti ubeležene na interaktivnoj mapi, koja se nalazi na sajtu, a ujedno će biti obaveštene i nadležne službe. Na sajtu se već može videti mapa sa lokacijama deponija i tabela. U opštini Beočin ih je, na primer, primećeno pet, u Sremskoj Mitrovici tri, Novom Sadu dve i u Šidu jedna.
 
- Cilj sajta je podsticaj za opštinske službe da budu efikasnije u rešavanju problema sa smećem i primeni reciklaže - precizira naš sagovornik. - Aktivisti našeg udruženja "Fruškać" će redovno beležiti i ažurirati podatke, a izveštaje medijima, ministarstvima, opštinama, turističkim organizacijama slaće kvartalno.
 
Prilazi Nacionalnom parku iz svih sela su u katastrofalnom stanju, a do ulaza u park vide se bar dve divlje deponije i gomila smeća rasutog po putu.
 
- U Beočinu imamo legalnu deponiju na samo 900 metara od parka, sa koje se raznose kese, čak i kad dune povetarac. U rešavanje ovakvog problema moramo da se uključimo svi, od vlade, opština, pa do ekoloških i turističkih organizacija. Ovo nije slika koju želimo da gledamo iz dana u dan i da dočekujemo goste - apeluje Arežina. 
 
"FRUŠKAĆI"
 
NA sajtu "Čista posla" se navodi redosled koraka oko prijavljivanja deponije. Ljubitelj prirode koji je primeti treba da uključi GPS na telefonu, fotografiše nagomilano smeće i da sliku pošalje na mejl: cistaposla@fruskac.net. Aktivisti "Fruškaća" će fotografiju sa tačnom lokacijom postaviti na sajt i obavestiti nadležne službe, a kasnije proveriti da li je deponija uklonjena.
 
NAGRADA I KAZNA
 
KLjUČ rešenja u poboljšanju infrastrukture odnošenja i recikliranja smeća je u oštrim kaznenim merama i sprovođenju zakona. Drugi način je edukacija građana i nagrađivanje najsavesnijih.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
Četiri od pet novih elektrobuseva stiglo je u Beograd i nalaze u garaži GSP. Novi autobusi zelene su boje, a na gradskim ulicama nalaziće se od 20. jula. Do tada pogledajte kako će oni izgledati.   Izvor: Blic
10. April 2016. // ZŽS - Srbija
Beograd -- Prvi kontejneri za odlaganje starog tekstila i podzemni kontejneri sa senzorima popunjenosti postavljeni su u beogradskoj opštini Vračar. Gradski zvaničnici su najavili da će samo na teritoriji te opštine biti postavljeno više od 80 takvih spremišta za smeće.   Kako se navodi u...
Fekalije plivaju Resavom
10. Jul 2016. // ZŽS - Srbija
U Despotovcu se kanalizacioni otpad "uliva" direktno u - reku. Starački dom i Stacionar raznim sadržajima zapušavaju pumpe.   FEKALIJE iz kanalizacije Staračkog doma, Stacionara i kuća pored njih izlivaju se direktno u reku Resavu, kod Mosta kralja Petra, pa se lokalno stanovništvo - osim što ga...
ČAČAK - U Čačku je danas svečano otvorena transfer stanica i Centar za reciklažni otpad, koji zajedno predstavljaju prvi projekat ove vrste u Srbiji, čiji je vrednost milion evra.   Transfer stanica će Čačku omogućiti efikasnije upravljanje otpadom u skladu sa standardima zaštite životne sredine, a Centar za...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima