Požari godinama gutaju milione
20.
Apri.
2016.
Zašto prolećni radovi na području Prijepolja, Priboja i Nove Varoši postaju sve rizičniji. Svaka tri dana iznenada se dogode po dve paljevine
ZBOG paljenja nepokošenih livada, krčenja vrzina, te čišćenja voćnjaka i okućnica od korova, ali i loženja vatre na proplancima i na obodu šuma, u proseku, na svaka tri dana izbiju po dva požara na teritoriji opština Prijepolje, Priboj i Nova Varoš. Pored ugrožavanja bezbednosti ljudi i imovine, plamene buktinje - posebno u vreme prolećnih poljskih radova - pričinjavaju velike materijalne štete seoskim gazdinstvima i parcelama Šumskog gazdinstva, mada nisu zanemarivi ni troškovi angažovanja Odeljenja za vanredne situacije.
- Tokom poslednjih pet godina registrovano je 1.239 požara na otvorenom, od čega 666 na teritoriji oštine Prijepolje, 346 u Priboju i 227 na području Nove Varoši. Samo u poslednja tri i po meseca vatra je izbila na 60 mesta. Policija je od 1. januara 2011. podnela zahteve za pokretanje prekršajnog postupka protiv 36 fizičkih lica, a sudije za prekršaje su u tri grada najčešće izricale novčane kazne od 10.000 dinara, dok izvestan broj postupaka još nije okončan - kaže Siniša Cvijetić, načelnik PU u Prijepolju, dodajući da prijave podnosi i Šumsko gazdinstvo.
I, dok policijski službenici, vatrogasci i inspektori za preventivnu zaštitu rade na sprečavanju širenja i gašenju požara, te utvrđivanju uzroka, obezbeđenja dokaza i pronalaska vinovnika, za procenu materijalne štete zaduženi su veštaci poljoprivredne struke...
SUROVA REALNOST
VATROGASCI kažu da je dojava o pojavi vatre od izuzetnog značaja i upozoravaju da im gašenje često otežavaju nepristupačni tereni, te nepostojanje zaseočkih i protivpožarnih puteva. Seljaci u klisuri Tisovice i okolini strepe da vatra ne zahvati komplekse šuma u kojima se osušilo desetine hektara četinara, a stabla nisu uklonjena... Inače, nedavno je u poslednji čas sprečeno širenje vatre u selu Debelja, u rezervatu prirode "Uvac".