Ekološka katastrofa u Srbobranu
11.
Septembar.
2016.
Velike količine uginule ribe i rakova plutaju Velikim bačkim kanalom kod Srbobrana, a talas zagađene vode došao je sada već i nekoliko kilometara nizvodno, sve do mesta Turija, rekao je predstavnika Ekološkog pokreta Srbobran Dragan Kurjački.
Kako je Kurjački rekao agenciji Beta, preživeli rakovi masovno beže iz vode, a riba koja je još živa teško diše.
Uzrok ove ekološke katastrofe još nije poznat, a prema mišljenju Kurjačkog, verovatno se radi o tome da je neko industrijsko postrojenje pustilo u Veliki bački kanal otpadne vode, sa čime je ovaj deo kanala već imao probleme.
"Neko je pustio nešto u kanal i to davi ribu i rakove. To se stalno dešava iznova i onda zataškava. EU nam daje pare za prečištače, umesto da nam da da napravimo jedan lep, dobar zatvor i da se ti ljudi koji ovo rade konstatno zatvore, jer drugačije ne vredi", kazao je Kurjački.
Sa lica mesta je potvrđeno da je ribočuvarska služba na kanalu, da obilazi čamcima obalu, kako bi upozorila eventualne pecaroše da tu ribu ne hvataju i ne distribuiraju na tržište.
Kurjački je apelovao na vlasti da ne prebacuju odgovornost, a na građane da ne kupuju tu ribu, koja može doneti zdravstvene probleme.
"Jedna je stranka na vlasti od lokala, preko pokrajine do republike. Sada više ne mogu prebacivati odgovornost na nekog drugog i govoriti da je neko drugi nadležan. Problem treba rešiti, jer je svake godine isto, vode Vojvodine naplate kazne, i ništa se ne promeni", dodao je on.
Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine saopštilo je danas da su stručne službe tog preduzeća na terenu i da "pažljivo prate situaciju na kanalu DTD nizvodno od Srbobrana", gde je još juče primećena ošamućena riba koja zbog manjka kiseonika isplivava na površinu vode.
Iako meštani tvrde da je u pitanju ogromna količina, iz Vode Vojvodine su saopštili da "ima i sporadičnih primeraka uginule ribe".
O svemu su obaveštene nadležne inspekcije, a uzeti su i uzorci vode na tri mesta. Pumpanjem većih količina čiste vode iz pravca Kucure stanje će se popraviti, navode iz Voda Vojvodine, ali dodaju da to nije trajno rešenje.
"Dugoročno rešenje uslediće tek kada prestane konstantno zagađenje kanalske mreže i kada kanal kroz Vrbas bude očišćen, jer zagađenja iz tog dela kanala prouzrokuju probleme nizvodno", piše u saopštenju.