Zaštita životne sredine

Sortiranje smeća od kućnog praga

16. Oktobar. 2016.
Sortiranje smeća od kućnog praga

Stanovnici šireg centra Novog Sada dobiće priliku da i sami naprave prvi korak u reciklaži otpada. U ovom delu grada 1. novembra počeće realizacija pilot-projekta primarne separacije, odnosno razvrstavanja otpada u domaćinstvu, a zatim i odlaganja u posebne kontejnere.

 
U prvoj fazi primene projekta koji se, po rečima Vladimira Zelenovića, direktora "Čistoće", sprovodi u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka (Departman za inženjerstvo i zaštitu životne sredine), biće obuhvaćen širi centar - staro jezgro grada, Žitni trg i deo oivičen Beogradskim kejom i Ulicom Maksima Gorkog.
 
Oko 15.000 domaćinstava imaće priliku da smeće razdvaja u kući i da ga odlaže u specijalne odvojene podzemne kontejnere - za komunalni i ambalažni otpad. Posebno obeleženi kamioni odnosiće ga na dalje sortiranje i reciklažu na Gradskoj deponiji.
 
- Ovo je izuzetno važan posao, kojim naše preduzeće i Novi Sad idu u susret zakonskim propisima - precizira Zelenović. - Imamo podršku grada, koja se ogleda i u tome, što će ovog meseca komunalna policija i inspekcija pojačano obilaziti kontejnerska mesta i novčano kažnjavati one koji nesavesno odlažu smeće. Tako će biti i kada novi projekat zaživi.
 
Po rečima direktora "Čistoće", u devet osnovnih škola već su podeljene kante za separaciju. Osim toga, u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka biće organizovana i kratka predavanja za osnovce o separaciji i reciklaži smeća.
 
Projekat separacije ambalažnog otpada trebalo je da startuje još 2012. Tada je "Čistoća", u saradnji sa Društvom za postupanje sa ambalažnim otpadom "Sekopak", počela sa projektom u zgradama za individualno stanovanje u Petrovaradinu i Sremskoj Kamenici.
 
Domaćinstva su dobila besplatno plave kante, u koje treba da odlažu ambalažni otpad. Projekat, zbog finansijske krize, ipak, nije zaživeo.
 
 
 
LINIJA ZA BALIRANjE
 
NA gradskoj deponiji još od novembra 2002. godine radi linija za separaciju i baliranje otpada, prva takve vrste u Srbiji. Ova linija dodatno je unapređena 2011. godine.
 
Izvor: Novosti
Pogledajte još
Za životnu sredinu je potreban jedan širi društveni konsenzus i politička volja
  Ekološki intervju u doba korone/ Marko Rokvić, master inženjer zaštite životne sredine, osnivač i direktor „Green Group“ Neizbežno pitanje na početku ovog intervjua je kako vidite aktuelno stanje zaštite životne sredine u Srbiji? Onako kakvo je stanje u celom društvu –...
OBUKA ZA KREIRANJE PROJEKATA ZA FONDOVE EU
30. Novembar 2015. // ZŽS - Srbija
Obuka za kreiranje projekata za korišćenje bespovartnih sredstava iz fondova EU (u oblasti održivog razvoja i zaštite životne sredine), biće održana 4. i 5. decembra 2015., od 9 do 16,30h (Beograd, hotel “šumadija”)   TRENERI: Jelena Pajovic Van Reenen, Igor Perić, MUP RS...
Pomor ribe u Krivaji kod Srbobrana
08. Decembar 2015. // ZŽS - Srbija
SRBOBRAN - Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine saopštilo je danas da prati situaciju na kanalu Dunav-Tisa-Dunav (DTD) i reci Krivaji u Srbobranu gde su primećeni problemi sa pomorom ribe i ocenilo da je problem u zagađenosti uzvodnog dela kanala. Kako se navodi u saopštenju, ovih dana je kod Srbobrana primećena...
12 ekoloških zapovesti
19. Novembar 2020. // ZŽS - Srbija
Ekološke zapovesti kojih se treba pridržavati za što čistiju životnu sredinu   1. Ne očekuj od prirode više nego što si joj dao, (priroda);   2. Zaštiti planetu ovu,drugu nemamo niti ćemo dobiti novu, (planeta);   3. Brini o vazduhu pre nego što ga ugledaš,...
Pronađite firmu prema sledećim kriterijumima